TOP 10: visų laikų geriausios TED kalbos

written by Živilė 2017-11-08

Pagaliau pakeitus puslapio pavadinimą ir davus sau žalią šviesą plėsti tinklaraščio temas, asmeninė užrašų knygutė persipildė įrašų idėjomis. Tačiau prisėdus prie kompiuterio viršų paėmė itin seniai turėta mintis, pasidalinti visų laikų mėgstamiausiomis TED kalbomis. Visų pirma todėl, jog TED yra vienas puikiausių visų laikų projektų, sugebantis pačią niūriausią dieną ir labiausiai demotyvuotą savijautą išversti į kažką naujo ir pozityvaus. Tad jei niūrų rudens vakarą trūksta motyvacijos ir kažko prasmingo, kviečiu žiūrėti kartu:

1. Depression, the secret we share | Andrew Solomon

Nesu žmogus, kuris į kino seansą nešasi servetėlių pakelį, braukia ašarą į draugo marškinius ir tyliai (ar garsiai) kūkčioja mirus mėgiamam filmo veikėjui, nebent tai būtų Dobis. Tačiau Andrew Solomon “Depression, the secret we share” – tokia stipri ir jautri, jog sugriebia iš vidaus ir, tikiu, nesugraudintų nebent akmens. Verkiau kiekvieną kartą iš tų nesuskaičiuojamų kartų, kai klausiausi šios kalbos, nes ji jautri, prasminga, tikra.

Ypatingai rekomenduoju, jei:

 • nesi akmuo;

2. A kinder, gentler philosophy of success | Alain de Botton

Malonus ausiai balsas, filosofiška laikysena (kad ir ką tai reikštų), šviesus veidas ir įdomios įžvalgos – pirmos asociacijos kylančios prisiminus Alain de Botton. Filosofas, knygų autorius, The School of Life įkūrėjas Alain de Botton niekuomet nenuvilia, kai norisi geros kalbos. Mėgstamiausia ir daugiausiai kartų perklausyta – “A kinder, gentler philosophy of success”, kur Alain kalba apie visuotinį poreikį būti sėkmingiems ir iš paskos sekantį nerimą. Apie tai, kaip dažnai vertiname savo ir kitų žmonių vertę pagal jų vietą socialinėje hierarchijoje.

Ypatingai rekomenduoju, jei:

 • naktimis tyliai verkti sau į pagalvę dėl savo karjeros perspektyvų ar jų nebuvimo;
 • nori prasmegti skradžiai vakarėlyje išgirdus klausimą “kuo užsiimi gyvenime?”;
 • įdomu, kodėl kitą kartą pamatęs žmogų, vairuojantį Ferrari į jį turėtum žiūrėti su užuojauta;
 • nori žinoti, kodėl niekada neturėtum eiti į klasės susitikimus ar kodėl niekas nepavydi Anglijos karalienei;

3. Do schools kill creativity? | Ken Robinson

Apie Ken Robinson, tikiu, yra girdėjęs kiekvienas, bent kartą atsivertęs TED puslapį.  Jo kalba “Do schools kill creativity?” ne tik pakliūna į 25 populiariausias visų laikų TED kalbas, bet ir puikuojasi sąrašo viršuje. Dėl šios priežasties ji tapo viena pirmųjų, kurią perklausiau pati ir viena priežasčių, kodėl taip “užsikabinau” ant TED. Beje, Ken Robinson TED platformoje turi dar dvi kalbas: “How to escape education’s death valley” ir “Bring on the learning revolution!” – abi absoliučiai puikios ir vertos dėmesio.

Ypatingai rekomenduoju, jei:

 • įdomu kodėl edukacijos srityje dirbantys žmonės nebūna vakarėliuose;
 • bandei įsivaizduoti Šekspyrą vaikystėje, sėdintį anglų literatūros pamokoje;
 • manai, jog mūsų edukacijos sistemoje liko per mažai vietos kūrybai;
 • naktimis delfi forume rašinėji, jog universitetas ir jo išduodami diplomai yra beverčiai;

4. Bring on the female superheroes! | Christopher Bell

Vaikystėje, kaip ir dauguma mano klasės draugių mėgau blizgučius, žaidžiau su lėlėmis ir iš savaitinių kišenpinigių kaupiau lėšas Barbei nusipirkti. Tačiau tuo pačiu buvau kiek padaužiška ir gruboka, nedidelė mušeika, dievinau Songoką ir įvairius kompiuterinius žaidimus, ypač strateginius ir lenktynes. Kai kurie tokią mergaitę galbūt pavadintų berniukiška, tačiau pati, manau, jog išvardintos savybės buvo ne mergaitiškos ar berniukiškos, o vaikiškos ir žmogiškos. O skirstyti poelgius pagal lytį – ne tik, kad nėra prasminga, bet daugeliu atveju žalinga.  “Bring on the female superherous?” – jautri ir prasminga kalba apie milžinišką medijos įtaką mūsų pasaulėžiūrai ir vaikus, kurie neįtelpa į visuomenės suformuotas lytiškumo kategorijas.

Ypatingai rekomenduoju, jei:

 • manai, jog turi charakterio savybių, kurios stereotipiškai priskiriamos kitai lyčiai;
 • domiesi medijos įtaka visuomenei;
 • turi vaikų, planuoji turėti jų ateityje ar dirbti su vaikais;
 • mėgsti komiksus ir superherojus;

5. Strange answers to the psychopath test | Jon Ronson

Žurnalisto Jon Ronson kalbą apie psichopato testą, kuris beje turi parašęs to paties pavadinimo knygą, užtikau ruošdamasi psichiatrijos egzaminui. Klausyti, tiesa, pradėjau ne tikėdamasi gauti naujų žinių, tačiau vedama studentiško poreikio bimbinėti. Kalba, skirtingai nei pirma tikėjausi, nėra apie psichopatiją, greičiau psichiatriją apskritai ir nemirtingą klausimą – kur yra riba tarp sveiko ir pamišusio?

Ypatingai rekomenduoju, jei:

 • domiesi psichologija ir psichiatrija;
 • manai, jog visi yra kiek pamišę;
 • vakarais vartai DSM* tikrindamas ar neturi psichikos sutrikimo;

*Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadovas.

6. How to make stress your friend? | Kelly McGonigal

Pakelkite rankas visi, kurie pastaruoju metu patyrė vidutiniškai daug arba labai daug streso? Jeigu jūsų ranka šovė į viršų Kelly turi vieną gerą naujieną ir vieną blogą. Blogoji ta, jog jūsų tikimybė mirti anksčiau yra kur kas didesnė, nei tų, kurie gyvena patirdami mažiau streso. Geroji naujiena, jog yra viena sąlyga su kuria šis teiginys yra klaidingas.

Ypatingai rekomenduoju, jei:

 • pastaruoju metu išgyveni daug streso;
 • manai, jog dėl visų ligų kaltas stresas;
 • ieškai būdų, kaip geriau kovoti su įtampa darbe ar asmeniniame gyvenime;
 • domiesi sveikatos psichologija;

7. Why some of us don’t have one true calling | Emilie Wapnick

Tą visiems gerai pažįstamą klausimą “Kuo nori būti užaugęs?” dauguma išgirdo ankstyvojoje vaikystėje, kai buvo trejų ar penkerių. Tuo metu šis klausimas atrodė visiškai nekaltas, tačiau bėgant metams dalį mūsų ėmė gąsdinti ir neleisti užmigti naktimis. Idėja, kad kiekvienas iš mūsų turi pašaukimą ir vieną tikrą talentą yra ypatingai gaji mūsų visuomenėje ir dažnai romantizuojama. Todėl spaudimas išsiaiškinti koks yra tas pašaukimas ir paskirti tam visą gyvenimą yra didžiulis. Tačiau kas jei to “tikro” kelio nerandi?

Ypatingai rekomenduoju, jei:

 • vis dar nežinai kuo norite būti užaugę;
 • esi linkęs keisti pomėgius ir veiklas lyg kojines;

Dar Ariely jau esu minėjusi tinklaraštyje, kai rekomendavau jo programėlę Pocket Ariely ir mėgstamiausią Courserą kursą (šiuo metu, deja, nebeprieinamą) – “A Beginner’s Guide to Irrational Behavior”. Kaip galima suprasti iš kurso pavadinimo, Dan domėjimosi sritis – elgesio ekonomika, mąstymo klaidos ir irracionalus elgesys apskritai. Jis verčia kvestionuoti mūsų kasdienių sprendimų pagrįstumu, dar kartą susimąstyti kokia sudėtinga yra žmogaus psichologija ir kiek daug dar mes apie save nežinome. TED platformoje galima rasti 5 Dan kalbas. Visos jos vertos dėmesio ir laiko, o pradėti siūlyčiau nuo: Are we in control of our own decisions? ir Our buggy moral code.

Ypatingai rekomenduoju, jei:

 • manai, jog svarbius gyvenimo sprendimus priimi apgalvotai ir racionaliai;
 • nori žinoti kokį draugą pasiimti kartu į barą, jei vakaro tikslas susirasti romantinį partnerį;
 • įdomu kodėl kai kuriose šalyse kur kas labiau paplitusi organų donorystė, nei kitose;
 • smalsu kada žmonės linkę daugiau sukčiauti;

9. Your elusive creative genius | Elizabeth Gilbert

Rašytoja, ‘Eat, Pray, Love’ knygos autorė Elizabeth Gilbert sulaukusi visiškai netikėtos savo knygos sėkmės susidūrė su gąsdinančia aplinkinių reakcija. Dabar visi į ją ėmė žiūrėti su užuojauta ir rūpesčiu: “Kaip dabar tau teks gyventi žinant, jog galbūt niekada neparašysi nieko geresnio nei ši knyga? “ Your elusive creative genius”  – juokinga, asmeniška ir motyvuojanti kalba apie kūrybą ir kūrėjus.

Ypatingai rekomenduoju, jei:

 • išgyveni kūrybinę krizę;
 • turi stereotipą, jog kūrėjai – per daug geriantys, depresija sergantys, į savižudybę linkę atsiskyrėliai.

10. Why we have too few women leaders | Sheryl Sandberg

Turbūt kiekvienas turime jautrių temų. Temų, kurių geriau neužkabinti vakarėlio metu, mat bus detonuotas sprogmuo. Man tokia tema, į kurią, prisipažįstu, reaguoju perdėti užsidegusiai, yra moterų ir vyrų “vieta” pasaulyje. Prasidėjus bet kokios formos diskusijai apie lyčių stereotipus, lyčių diskriminaciją ir visas su lytiškumu susijusias tradicijas viduje žaibiškai susiformuoja ugninis kamuolys, kuris rodos nori sudeginti visą aplinkinį pasaulį. Dėl šios priežasties į šį sąrašą negalėjau neįtraukti bent vienos susijusios kalbos. Savo kalboje “Why we have too few women leaders?” Sheryl Sandberg skatina visų kartų moteris, jeigu tik to nori, likti darbo rinkoje, siekti savo tikslų, už save pastovėti ir labiau save įvertinti.

Ypatingai rekomenduoju, jei:

 • esi moteris ir sieki suderinti asmeninį gyvenimą ir karjerą;

Shop the post:

Ar pažįsti žmogų, kuriam šis įrašas būtų naudingas? Pasidalink 🙂

Pasidalink:

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest

16 komentarai

Susiję įrašai

16 komentarai

Liuba 2017-11-08 - 21:03

Labai įdomus ir naudingas įrašas. Ačiū!

Reply
Živilė 2017-11-10 - 16:29

Ačiū, mieloji 😘

Reply
Liūba 2017-11-15 - 20:29

Beje, užkrėtei mane kaip reikalas 🙂 Parsisiunčiau TED appsus ir į TV, ir į telefoną. Dabar visa laiką klausau/žiūriu. Net tėvams rodau 😀 Žiauriai gerai, ką kai kurios kalbos su lietuviškais subtitrais 🙂

Reply
Živilė 2017-11-16 - 01:46

Oo, kaip smagu! Kai užtiksi labai gerų pasidalink :))

Reply
Miglė 2017-11-08 - 21:52

Puikus įrašas! Nors šiek tiek pykstu ant tavęs dėl nubėgusio tušo, nes žiūrėdama pirmą kalbą 3 kartus apsiverkiau 😀

Reply
Živilė 2017-11-10 - 16:29

Migle, dėkui! Ir atsiprašau dėl tušo 😄

Reply
Vika 2017-11-08 - 21:56

Ačiū! Kelių kalbų dar nesu mačiusi, todėl būtinai perklausysiu. Labai patiko tie punktai paaiškinantys kam rekomenduoji žiūrėti 😃

Reply
Živilė 2017-11-10 - 16:30

Vika, džiaugiuosi, kad patiko punktų idėja! Tikėjausi, jog padės lengviau atsirinkti 🙂

Reply
Dovilė 2017-11-08 - 23:15

Ačiū už įrašą! Ir sveikinu su pokyčiais, manau, jie tiktai į naudą ir skaitančius džiugina 🙂

Reply
Živilė 2017-11-10 - 16:32

Dovile, ačiū už palaikymą! Aš taip pat tikiu, jog pokyčiai visada į naudą 🙂

Reply
Gėlėta kosmetinė 2017-11-08 - 23:33

Ačiū Živile, kaip tik šitas postas man reikalingas dabar! Ačiū!
P.S. sveikinimai su nauju vardu, gausybę idėjų ir naujomis kryptimis 😉

Reply
Živilė 2017-11-10 - 19:03

Ingrida, ačiū už sveikinimus! Ir džiaugiuosi, kad įrašas naudingas 🙂 Tikiuosi rasi patinkančią kalbą 🙂

Reply
Kamilė 2017-11-09 - 15:56

Živile, puikiai! Ačiū 🙂

Reply
Živilė 2017-11-10 - 19:04

Kamile, ačiū!

Reply
The Nerdy Me 2017-11-09 - 21:55

Nuostabus įrašas! Ačiū tau. Dabar tikrai žinosiu, ką žiūrėti kai reikia truputėlio motyvacijos ar įkvėpimo, nes visada praleidžiu begalę laiko ieškodama, ką žiūrėti ir dažnai taip ir nieko nerandu 🙂

-Leta | The Nerdy Me

Reply
Živilė 2017-11-10 - 19:09

Leta, ačiū! Labai malonu girdėti, jog įrašas patiko 🙂 Matyt nėra geresnės motyvacijos už tokias žinutes 🙂 Tikiuosi, jog patiks ir kalbos!

Reply

Komentarai

Read previous post:
Tinklaraščio pokyčiai ir naujas vardas | + DIENOS DERINYS

Close