Kodėl kartais nuteisiame žmones jų nepažinodami? | DIENOS DERINYS

written by Živilė 2017-10-20

Prieš porą dienų, gerdami kavą ir besišnekučiuodami su geru draugu užkabinome įdomią temą. Kaip nutinka, jog taip dažnai susidarome nuomonę apie kitus žmones iš pirmo, abejotinos kokybės įvaizdžio ir tuomet elgiamės atitinkamai. Tarkime, draugų susibūrime susipažinome su nauju žmogumi, kuris pasirodė nekalbus ir kiek atitolęs. Mūsų galvoje, tikėtina, jis bus nupieštas kaip žmogus, ne itin mėgstantis bendrauti. Žinoma, labai gali būti, jog naujasis pažįstamas tebuvo pavargęs, o gal tiesiog nedrąsus. Tačiau susidarę pirmą įspūdį vėliau savo hipotezės greičiausiai nė nemėginsime paneigti, taip savotiškai ją užtvirtindami. Sėkmingu atveju, aplinkybės su žmogumi suves dar kartą ir savo nuomonę pakeisime, tačiau antras šansas ne visada įmanomas. Pavyzdys gal ir nėra labai vykęs, tačiau gerai pamąsčius tikiu kiekvienas prisimintume atvejį, kai susikūrėme perdėtai gerą ar blogą įspūdį apie žmogų, kurio realiai nepažįstame. Gal tai buvo šiurkštoka kasininkė, kuri mūsų galvoje tapo žiežula, nors iš tiesų tiesiog turėjo blogą dieną ar yra nelaiminga. Gal tai naujas bendradarbis, kuris pasirodė pasikėlęs, nors gal iš tiesų tiesiog nepasitiki savimi ir dėl to laiko atstumą.

Nors tąkart su draugu kalbėjome apie realaus gyvenimo pavyzdžius, tą patį galima  pasakyti ir apie mūsų virtualų gyvenimą. Juk internetinėje erdvėje leidžiame sau susidaryti nuomonę dar greičiau, tarkime iš kelių nuotraukų ar trumpo vaizdo įrašo. Taip, socialiniuose tinkluose savo aprangos derinius rodanti mergina ima atrodyti paviršutiniška ir tuštoka, nors realiai nieko nežinome nei apie jos vertybes, nei pažiūras, nei išsilavinimą. Žinoma, toks gebėjimas per trumpą laiką susidaryti nuomonę turi privalumų ir būtų naivu norėti, jog jo atsisakytume. Jis leidžia mums neapsikrauti smegenų ir tas nėra blogai. Bet tikriausiai visai naudinga pasitreniruoti suteikti antrą (ir trečią) šansą. Juk, tikėtina, kiekvienas iš mūsų  esame buvę situacijoje kai apie mus pačius buvo sudaryta klaidinga nuomonė. Žinau, jog pati galiu pasirodyti gana rami, o gal net liūdnoka ir kažkiek intravertiška, nors iš tiesų retai kada pavargstu nuo bendravimo, o liūdnumo įspūdį sukelia kiek į apačią nusvirę akių kampučiai, o ne reali vidinė savijauta. Dar gal faktas, jog kompleksuodama dėl savo šypsenos vaikystėje “išmokau” ją slėpti, dėl ko retai šypsausi nuotraukose. Dar kitiems, galiu atrodyti pasitikinti savimi ir mėgstanti dėmesį (juk rašau viešą tinklaraštį ir tvindau Instagram’ą nuotraukomis), tačiau už vis labiausiai vertinu privatumą, turiu šiokią tokią viešumos baimę ir retai kada kalbu apie asmeninį gyvenimą. Ir tai nereiškia, jog aš ar koks kitas žmogus apsimetinėja. Tiesiog norint iš tiesų pažinti kitą žmogų reikia aplinkybių ir laiko. Aplinkybių, kurių kartais nėra. Laiko, kurio daugeliu atveju neturime ar nematome prasmės skirti.

Galbūt dėl to, jog man pasisekė,  asmeniškai retai susiduriu su nepagrįstai neigiama kitų žmonių nuomone ar “nuteisimu”, tačiau leidžiant laiką internetinėje erdvėje nori nenori, bent jau netiesiogiai, susiduri su šiuo reiškiniu. Mat internete ne tik susidarome nuomonę greičiau, nei realybėje, bet ir leidžiame sau ją išreikšti. Tarkim, įsitraukdami į internetines patyčias, palikdami neargumentuotai neigiamą komentarą, viešai pasmerkdami. Tarsi nepagalvodami, jog internete parašyti žodžiai yra tokie patys tikri, kaip pasakyti garsiai. Tarsi pamiršdami, jog kitoje ekrano pusėje sėdi žmogus. Toks pats kaip kiekvienas iš mūsų: su jausmais ir vidiniais kompleksais, kartais jautrus ir pažeidžiamas. Pagalvokime prieš kalbėdami.

 

Happeak laiminga suknelė / Erikahoc kuprinė / ZARA batai / Mango puspaltis / Promod šalikas / Du geniai laikrodis

 

Pasidalink:

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest

4 komentarai

Susiję įrašai

4 komentarai

Modesta Aleknaitė 2017-10-20 - 17:11

Koks jaukus derinys 🙂 Linkiu, kad pikti žmonės apeitų tave ir tavo tinklaraštį!

Reply
Živilė 2017-10-20 - 17:41

Modesta, ačiū! Ir už komplimentą ir palinkėjimą 🙂 Nors pykčio kol kas nesulaukiu, bet niekada negali žinoti 😀

Reply
Dovilė 2017-10-20 - 22:05

Mane dažnai liūdina nuomonė apie mažai alkoholio vartojančius arba nevartojančius asmenis kompanijose :/

Reply
Dalia 2017-10-21 - 07:46

Gražiai mintys sudeliotos 😉 Idomi tema, aš pati megstu daryti pirmo ispudžio spejimus(ale Šerlokas iš BBC serialo), o paskui aiškintis ar jie buvo teisingi 🙂 Tai idomu, ir linksma, plius šiek tiek lavina pastabuma ir intuityvuma 🙂 Na o skaitydama apie nuleistus akių kampucius prisiminiau, kad mane yra ne karta pikta ir rimta pavadine vien del to, kad turiu 11 raukšle kaktoje, kas erzina. Jau nuo mokyklos raukau kakta, o veliau raukšles pagilino intensyvus mastymas galbut, arba raukymasis prieš saule, bet su piktumu tai nesusije 🙂

Reply

Komentarai

Read previous post:
Kokių rūbų trūksta jūsų spintoje? | DIENOS DERINYS

Turbūt vienas geriausių patarimų, susijusių su apranga, kuriuos pastaruoju metu gavau buvo peržiūrėti savo Pinterest ir Instagram paskyras ir atsakyti...

Close