Portugalijos kelionių gidas (1): PORTO

written by Živilė 2017-06-28

Planuojant kelionę į Portugaliją, žinojau, daugiausiai laiko norėsiu praleisti šalies pietuose, prie vandenyno įsikūrusiame Algarve regione, grožintis dailiais paplūdimiais ir džiaugiantis saule. Tačiau pradėjus domėtis lankomiausiomis šalies vietomis, trūkt plyšt užsimaniau pamatyti Porto, švelniai tariant neįsipaišantį į pirminę kelionės viziją. Būtent šis noras paskatino neapsistoti vienoje vietoje ir suplanuoti ilgesnę kelionę nuo Porto iki Tavira arba Portugalijos šiaurės iki pietų. Šis įrašas – Porto gidas, kuris tikiuosi padės geriau susipažinti su šiuo be proto žaviu miestu, o gal net paskatins jį aplankyti.Ties Duero upe įsikūręs miestas yra antras pagal dydį šalyje ir laikomas neoficialia šiaurės Portugalijos sostine. Tikint internetu, nuo šio miesto vardo kilo ir visos šalies pavadinimas. Nors Porto labai gyvas, jame tvyro sunkiai nusakoma, atpalaiduojanti atmosfera. Viskas vyksta lėtai ir neskubant, todėl lengva nugrimsti į atostogų nuotaiką. Porto miesto pasididžiavimas – didžiulis senamiestis su akmenimis grįstomis gatvėmis, jaukiomis lauko kavinukėmis, žavingais, dekoratyvinėmis plytelėmis puoštais namais ir po visą miestą nusagstytomis bažnyčiomis. Dekoratyvinės plytelės čia beje, atlieka labai praktinę funkciją, mat pradėtos dėlioti tam, kad padėtų kovoti su pastatus griaunančia drėgme. Tačiau galiausiai ėmė taip populiarėti, jog dabar yra vienas pagrindinių šalies simbolių. Nors retai kada perku suvenyrus, vieną plytelę parsivežiau net aš.

Dalis miesto šarmo, manau, susiję su tuo, jog nors ir populiarus, jis nėra perkištas turistais. Tiesa ta, jog Porto lankomu patapo palyginus neseniai. Savotiškais lūžio metais tapo 2001, kai miestas paskelbtas Europos kultūros sostine bei 2005, kai čia ėmė skraidyti pigių avialinijų lyderis Ryanair. Iki tol, tikint vietiniais, turistai buvo tokie reti svečiai, jog tapdavo susidomėjimo objektu, o pametus lankantį draugą japoną jį surasti buvo galima tiesiog vaikštant po gatves ir klausinėjant “ar nematėte praeinančio japono?”. Tai, jog Porto ne visuomet klestėjo atspindi ir tai, jog čia vis dar nemažai apleistų pastatų, nors vaizdas, atrodo, gerėja su diena. Porto laisvumą gražiai iliustruoja ir po visą miestą paplitę piešiniai ant sienų, kuriuos pasirodo neretai finansuoja miesto savivaldybė. Jei menininko pateiktas projektas patvirtinamas, jis ne tik gauna finansavimą, bet ir darbo jėgos realizacijai. Vienintelė sąlyga, jog su tokiu sprendimu sutiktų namo savininkas, o kūrinys po užbaigimo liktų miesto nuosavybė. Argi nebūtų nuostabu, jei taip išpuošti būtų ir mūsų miesto pastatai-vaiduokliai?

Geriausia vieta nakvynei

Planuodama atostogas niekuomet net nesvarstau galimybės apsistoti viešbutyje ar hostelyje. Kad ir koks gražus kambarys gali laukti viešbutyje, jame visuomet tvyros šaltesnė ir dirbtinesnė atmosfera, palyginus su jaukiu Airbnb pasirinkimu. Išsirinkę nedidelį butuką, paskutinę akimirką vietą pakeitėme ir apsistojome pas šeimą, kuri pasiūlė ne vien jaukią aplinką, bet ir malonius pokalbius ir vertingus patarimus, padėjusius iš viešnagės išspausti viską kas geriausia. Jeigu planuojate kelionę į Porto, dalinuosi Airbnb Wishlist’u, į kurį sudėjau labiausiai patikusius Airbnb pasirinkimus centriniuose Porto rajonuose. Bendravimas su vietiniais bet kokią kelionę padaro kelis kart puikesnę, o pažintį su šalimi – autentiškesnę. Jeigu Airbnb naudosite pirmą kartą, spauskite ant šios nuorodos ir užsiregistravę gausite 25 € kreditą pirmai kelionei. 

Vaikščiojimo turai

Porto Walkers

Milžiniška keliavimo dalis – susipažinimas su vietine kultūra ir istorija, o vienas lengviausiai prieinamų būdų, padedančių tai padaryti, yra vaikščiojimo turai. Tai nuostabi galimybė ne tik lengvai apvaikščioti gražiausias miesto dalis, bet ir išgirsti miesto istoriją iš vietinio gido. Pastarųjų Porto tikrai netrūksta, tačiau tęsdami asmeninę tradiciją pasirinkome nemokamą turą “Porto Walkers”. Tokio tipo turus paprastai galima rasti kiekviename didesniame mieste, tereikia paieškoti informacijos internete ar TripAdvisor. O jų idėja išties paprasta: ture gali nemokamai dalyvauti kas tik nori, tačiau jei laiką pavyko praleisti smagiai, gidui dera palikti arbatpinigių. Būtent bandant tokio tipo turus atsikračiau keisto įsitikinimo, kad kelionių gidai yra nuobodūs, o tokie pasivaikščiojimai – kančia. Mūsų išsirinktas turas – “Porto Walkers” TripAdvisor surenka geriausius įvertinimus, todėl neabejojau, kad pasirinkome teisingai. Ir iš tiesų pasivaikščiojimas taip patiko, kad Porto sudalyvavome net 2 tokio tipo turuose: 6 valandos geros nuotaikos, daug juoko ir begalė gražių vaizdų.

Skaniausios vietos

Porto ir Portugalija yra svajonių vieta visiems, mėgstantiems skaniai pavalgyti. Rasti vietą, kurioje galima nebrangiai prisiragauti vietinių patiekalų galima beveik taip pat greitai kaip suskaičiuoti iki 10. Svarbiausia – apeiti dideliu ratu visas labiau turistines vieta ir nesivadovauti įvairaus plauko kelionių knygų rekomendacijomis. Geriausiais patarėjais, bent jau mūsų atveju, tapo vietiniai žmonės: gyvenamosios vietos šeimininkai, vaikščiojimo turo gidai, tinklaraščiai ir.. tripadvisor.

Dama Pé de Cabra

Jeigu Porto mieste praleisite tik dieną ir turite laiko tik viename apsilankymui kavinėje, už vis labiausiai rekomenduoju Dama Pé de Cabra. Nedideli, jauki kavinukė iš pirmo žvilgsnio atrodo niekuo neypatinga. Tačiau viduje užplūstanti atmosfera, šviežutėlis maistas ir be proto žavus savininkas, asmeniškai bendraujantis su lankytojais, greitai atskleidžia, jog vieta išskirtinė.  Pasisėdėjimas Dama Pé de Cabra buvo toks nuostabus, jog net nesinorėjo išeiti, o linkusią vakaro dalį abu tik ir kalbėjome apie šį restoranėlį.

Restaurante O Afonso

Porto užkampyje, visiškai neišvaizdžioje gatvėje įsikūręs restoranas “Restaurante O Afonso”, kaip teigia vietiniai, gamina bene skaniausią francesinha mieste. Francesinha – itin populiarus patiekalas, nuo kurio esant Poro neįmanoma išsisukti, mat jį siūlo absoliučiai kiekviena kavinė. Tačiau įspėju, į šią avantiūrą dera leistis tik (!) su tuščiais pilvais. Iš pirmo žvilgsnio nekaltas patiekalas yra tikra kalorijų ir skonių bomba. Tai savotiškas “sumuštinis” įdarytas kelių rūšių mėsa, pomidorais bei.. ir aplietas gausiu kiekiu sūriu bei aštriu padažu. Patvirtinam, francesinha šiame restorane – be priekaištų!

Cozinha Doce

Cozinha Doce – nedidelė kepyklėlė, kurioje galima paragauti be proto saldžius, bet labai skanius desertus už juokingą kainą. Tačiau jeigu esate Porto neskubėkite klausinėti kur galima rasti šią vietą, mat Cozinha Doce šeimininkė desertus tiekia tik restoranams ir kavinėms, o paprastą lankytoją draugiškai išvarys pavymui kažką šuktelėdama portugališkai. Nebent (!) atkeliausite kartu su Porto Walkers turu arba nuėję pasakysite, kad apie šią vietą sužinojote iš jų.

Vietinės krautuvėlės

Lankantis Portugalijoje vasaros metu tiesiog privaloma atsivalgyti šviežių vaisių ir daržovių. Mūsų dažniausias pasirinkimas buvo braškės ir trešnės, kurios čia ne tik kelis kartus pigesnės ir skanesnės, bet ir tinkamos greitam užkandžiui išalkus mieste. Didžiausia, visą savaitę dirbanti miesto turgavietė yra Mercado do Bolhão, tačiau užsimanius pasilepinti tereikia užsukti į bet kurią, vietinę, toliau nuo centro įsikūrusią krautuvėlę (ir praleisti “normalias” parduotuves), mat būtent ten galima rasti geriausią pasirinkimą.

Lankomos vietos

Kaip ir priklauso, didžiąją kelionės dalį praleidome lankydami žymiausias Porto vietas ir bandydami pasiklysti žaviose miesto gatvėse. Ir nors Porto nėra milžiniškas ir jį galima išvaikščioti per 2-3 dienas, pamatyti tikrai yra ką. Dalinuosi asmeniniu sąrašu vietų, kurių negalima praleisti:

Cais da Ribeira

Jeigu interneto paieškos sistemose suvesite Porto pavadinimą, didelė dalis nuotraukų, kurias rasite, bus užfiksuotos šioje UNESCO saugomoje vietoje. Riveira yra siauromis medieval gatvelėmis išvinguriuotas senamiestis. Apskritai rajonas, kaip ir visas Porto miestas architektūros atžvilgiu – kiek chaotiškas. Čia dera atrodo nesuderinami dalykai, skirtingų laikmečių stiliai, renovuoti namai su pastatais-vaiduokliais. Kadangi Porto klesti ne taip seniai, nemažai apleistų pastatų ar tokių, kuriuos pradedama tvarkyti tik dabar, tačiau ta “netvarka” nėra atbaidanti ir labai šarminga.

Ponte de Dom Luis I

Porto garsėja savo tiltais iš kurių didžiausias ir įspūdingiausias – Ponte de Dom Luis I nuo kurio atsiveria graži miesto panorama. Norint pateikti į viršų tenka paėjėti, todėl prie tilto įrengtas funikulierius, tačiau turint sveikatos visą kelią lengva ir smagu nupėdinti pėstute.

Liberdade Square

Daili aikštė miesto širdį, kurią puošia D. Pedro IV ant arklio skulptūra – populiari susitikimų vieta ir gera vieta super turistinėms nuotraukoms. Šioje aikštėje dažnai rengiamos miesto šventės, koncertai, lauko parodos. Tarkime, mudu užtaikėme ant karinės demonstracijos ir nacionalinės dienos koncerto.

Rua Santa Catarina

Turbūt kiekvienas miestas turi po gatvę skirtą apsipirkimams ir poilsiui kavinėse. Santa Ctarina skirta tik pėstiesiems, todėl joje smagu ramiai pasivaikščioti, pasižvalgyti po vitrinas, išgerti puoduką kavos vienoje iš daugybės gatvės kavinių.

Majestic Café

Kai pirmą kartą internetinėje erdvėje perskaičiau pasiūlymą apsilankyti Majestic Café kiek sutrikau. Kodėl tarp labiausiai rekomenduojamų vietų yra kavinė? Tą kartą pernelyg nesigilinau ir punkto į asmeninį “Būtina aplankyti” sąrašą žneįtraukiau. Tačiau galiausiai buvau apšviesta! Pasirodo joje lankydavosi J.K. Rowling. Porto mieste, apskritai, galima rasti daug aliuzijų į žymiąsias autores knygas. Tarkime, Hogwarts judančių laiptų idėja, manoma, pasiskolinta iš laiptų esančių Livraria Lello knygyne.

Livraria Lello

Livraria Lello – laikomas vienu gražiausių pasaulio knygynų, todėl jį aplankyti tiesiog privalu. Biblioteka turi rafinuotą neo-gotikinį fasadą ir įspūdingą interjerą, papuoštą freskomis, dailiais, judėjimo iliuziją kuriančiais laiptais. Įėjimas į knygyną kainuoja €4, tačiau tą sumą galima panaudoti nusprendus įsigyti knygą.

Torre dos Clérigos

Baroko stiliaus bokšto suprojektuotas italų architekto Nicolau Nasoni – tikra miesto ikona nuo kurios viršaus nusidriekia gražiausia panorama. Nerekomenduoju tiems, kuriuos kankina klaustrofobija, mat į viršų teks lipti itin siaurais laiptais-tuneliu, tačiau visiems kitiems turėtų patikti!

Estação Ferroviária de São Bento

São Bento traukinių stotis – viena gražiausių šalyje, mat garsėja savo mėlynomis-baltomis plytelėmis išpuoštomis sienomis, ant kurių vaizduojamos Portugalijos istorijos nuotrūpos.

Se Catedral

13 amžiuje užbaigta Porto Katedra – romanų, gotikos ir baroko architektūros derinys. Kažkada pastatyta kaip tvirtovė, dabar Katedra įtraukta į Pasaulio paveldo sąrašą ir sutraukia būrius lankytojų.

Foz do Douro

Foz – rafinuotas Porto rajonas prie pat vandenyno, su gausybe barų, kavinių, klubų ir restoranų. Pasivaikščiojimą po Foz rekomenduočiau pradėti nuo Jardim do Passeio Alegre – elegantiško sodo, kurio įėjimą puošia du obeliskais ir toliau keliauti alėja Avenida do Brasi. Dauguma Foz paplūdimių čia akmenuoti, todėl nėra itin tinkami maudynėms, tačiau niekas netrukdo mėgautis gražiu vaizdu ir džiaugtis šiluma.

Palácio de Cristal

Palacio de Cristal nepavadinčiau vieta, kurią būtina aplankyti, jei Porto praleisite tik pora dienų. Tačiau užsibuvus ilgiau ir užsimanius pabėgti nuo miesto šurmulio, tai gražus ramybės kampelis su štai tokiais puošniais draugais.

Tikiuosi, jog įrašas buvo įdomus 🙂 Jei taip, susitinkame komentarų skiltyje arba kitame įraše apie Portugaliją.

Pasidalink:

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest

4 komentarai

Susiję įrašai

4 komentarai

Dalia 2017-06-28 - 22:22

Mes irgi lankėmės Portugalijoje prieš keletą metų, irgi panašiai keliavome nuo šiaurės link pietų, aplankėme dar Coimbrą ir Fatimą 🙂 Tavo šis įrašas/gidas toks įdomus ir išsamus, kad užsinorėjau vėl nukeliauti į Portugaliją. Ilgiuosi gan žemų kainų ten, žuvies patiekalų Algarvėje, bei, žinoma, Pasteis de Nata (kuriuos, beje, dabar gan dažnai nusiperku iš kiniečių supermarketo, bet norėtųsi tų tikrųjų, pagamintų Portugalijoje) 🙂 Fantastiškos nuotraukos, aš sužavėta 😉 P.S. Ar susipažinote Porto mieste su vietiniu Port Wine? 🙂

Reply
Živilė 2017-06-29 - 12:15

Dalia, džiaugiuosi, jog įrašas ir nuotraukos patiko! 🙂 Pasteis de Nata tikrai kelia priklausomybę 😀 Ypatingai, kai Lisabonoje radome labai gerą jų kepyklėlę 🙂 Ir Port Wine ragavome. Sakyčiau kiek kitoks skonis nei tikėjausi, bet patiko 🙂

Reply
Vaida 2017-07-07 - 10:31

Koks informatyvus gidas! Žymiuosi kur nors, tikiu, kad pravers 🙂

Reply
Živilė 2017-07-08 - 11:18

Vaida, ačiū 🙂 Džiaugiuosi, kad gidas atrodo naudingas!

Reply

Komentarai

Read previous post:
5 geri šampūnai vaikams
5 geri šampūnai vaikams ir kūdikiams

Po įrašo apie Margaritos ir Kakės Makės šampūnus vaikams, iš tėvelių užplūdo prašymai parekomenduoti saugų ir švelnų, mažiesiems tinkantį šampūną. Peržiūrėjusi...

Close